Co je rooibos?

Rooibos patří mezi malé záhady mezi čaji. Pokud jste již o něm někdy slyšeli, jistě si vlastně nejste jistí, co to je zač. protože spoustu článků, ale i odborných publikací uvádí, že to čaj není, ale běžně se mu čaj říká. Tak jak to teda vlastně je? Mezi jeho účinky by mělo patřit zklidnění organismu, povzbuzení těla, ale údajně se po něm i dobře spí. Nyní se podívejme na několik zásadních otázek, týkajících se tohoto čaje.

U rooibosu je známo, že neobsahuje kofein. Tudíž se na něm nevytvoří závislost, jako u některých jiných nápojů. Můžete ho pít i večer, aniž byste se báli, že poté nebudete moci usnout. Otázkou taky je, jak je možné, že má takové povzbuzující účinky, když neobsahuje kofein. Na druhou stranu se spoustu lidí obává předávkováním látky. Během kožních problémů stačí nápoj pít nebo je dobré místa potírat?

Mnoho otázek, ale kde najít tu správnou odpověď? Čtěte dále a jistě se alespoň na některé otázky dostane a vy budete moci správně využít rooibos. Domovinou nápoje je Jižní Afrika a v poslední době si získal velkou oblibu i u nás. Proto je dobré znát alespoň základní údaje.

Čaj nebo nečaj?

Rolbou se běžně říká čaj. Ale ve spoustě publikací se můžete dočíst, že to čaj vlastně ani není. Jak to teda je? Co to teda vlastně je, když ne čaj? Tento nápoj je připravován ze sušených zelených větviček afrického keře Aspalathus linerais. Český název tohoto keře je sice Čajovník kapský, ale klasický čajovník to není. I když rooibos naleznete v supermarketech v oddělení čajů, případně si ho můžete dát i v čajovnách, tak se o čaj skutečně nejedná.

Probere, nebo uspává?

Rooibos je zázračný nápoj, který dodá dostatek energie. Je pozoruhodné, jak to dokáže, když neobsahuje kofein. To je na jednu stranu velmi dobré, protože na látce nevzniká žádná závislost. Po šálku rooibosu v klidu usnete, navíc budete příjemně uvolněni. Rooibos proto je odlišný od klasických energetických nápojů, kávy nebo jiných druhů čajů. Rooibos obsahuje spoustu prospěšných látek, jako jsou vitamíny, a to především vitamín C, minerály, jako je hořčím, draslík, vápník nebo třeba železo a zinek.

Tím, že neobsahuje kofein, se o něm dobře spí. Šálek lahodného rooibosu dodá tělu vnitřní klid a pohodu. Od roku 2006 se rooibos dá na trhu sehnat i s kávovou příchutí. Ta je samozřejmě taky úplně bez kofeinu. Obsahuje látky, díky nim se sníží hladina stresového hormonu kortisol. Vnitřní klid teda je docela dobře zaručen.

Kolik rooibosu je nutné vypít, nehrozí předávkování?

Všichni se vždy bojí pít větší množství čaje, aby nedošlo k předávkování. Rozhodně si musíte rozmyslet, za jakým účelem chcete čaj pít. Pokud máme čaj prostě jen rádi a nezajímají nás ani tak jeho účinky, ale spíš chuť, můžete nápoje vypít tolik, kolik jen chcete. Chcete-li ovšem využít jeho blahodárných účinků, je nutné vypít pět až šest šálků rooibosu za den.

Předávkování se nemusíte obávat. Není totiž možné, i když obsahuje spoustu látek. Předávkování by mohlo hrozit jen v případě, že byste vypili tak hektolitry čaje denně, což je opravdu nereálné. Klidně si tedy můžete vychutnat šálky rooibosu během celého dne, od rána do večera.

Blahodárné účinky rooibosu jsou prokázány dokonce i na kožní problémy. Ale jak ho správně využívat?

Rooibos můžete pít nebo klidně i přímo potírat poraněná místa. Pokožce nemůže odvar nijak ublížit. Dokonce ho můžete užít i pro citlivou pokožku malinkých miminek. Potírání zrychluje hojení ran. Můžete se v něm dokonce i vykoupat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *