Matcha a japonský čajový obřad

Čaj spolu s kávou patří mezi velmi oblíbené nápoje, které se v našich domácnostech hojně pijí. Čaje se pijí jak ovocné, černé, tak i zelené jsou ve velké oblibě. Většinu z nás si dá šálek čaje každé ráno ke snídani, jako něco teplého do žaludku. Pro mnohé lidi není čaj ničím neobvyklým, berou ho jako každý jiný nápoj a nijak zvlášť nad ním nepřemýšlí. Což je možná velká škoda. Čajové rituály jsou velmi populární po celém světě. U nás se s nimi můžete setkat v čajovnách, kde se občas provozují.

Takový rituál je skutečnou podívanou a zážitkem, protože se během něj musí dodržovat předem stanovené kroky. Rituál je možné provozovat během posezení s přáteli, které si tak příjemně oživíte. Jen je nutné znát všechny potřebné kroky, servírování ale i zvyky, které se během rituálu užívají. Vydejte se do dalekého Japonska, alespoň prostřednictvím starého čajového rituálu.

Poznáte, že pití čaje nemusí být jen obyčejným zvykem, ale něčím neobvyklým, až mysteriózním. V tradičním Japonsku je pití čaje opravdu zážitkem. Místní obyvatelé dokážou u čaje vydržet i celé hodiny. Je to pro ně skutečně něčím výjimečným. Nemusíte se ale bát, že na úkor pití byste zanedbávali jídlo. Servíruje se nejen čaj ale i jídlo. Díky správně zvolenému jídlu je možné chuť čaje ještě více zvýraznit. Na čajový obřad můžete pozvat přátele nebo rodinu a sami uvidíte, že budou překvapeni, jakou hostinu jim připravíte.

Čajový rituál má velmi dlouhou tradici, která sahá hluboko do historie. V Japonsku se pití čaje vnímá trochu jinak, než v našich podmínkách. Zde se o rituálu uvažuje téměř jako o divadle.

Pozvání na čajový rituál je vlastně projevem úcty k člověku. Nikdy takové pozvání neodmítejte a vždy se na něj pečlivě připravte. Rozhodně se můžete těšit na neopakovatelný zážitek. Rituál je životním stylem, kterým dáváte najevo své myšlenky a přístup k životu. Do pořádání rituálu se nepouštějte, pokud si nejste stoprocentně jisti s tím, jak vše připravit. Můžete si to nejdříve natrénovat jen tak doma v kruhu rodiny, kde nikoho neurazíte, pokud se něco nepovede, nebo dokonce když špatně připravíte samotný čaj matcha. To je asi největší katastrofa během rituálu.

V Japonsku čajový obřad začíná již samotnou přípravou čaje a vítáním jednotlivých pozvaných hostů. Mylně se zdá, že skutečným začátkem obřadu je první zkouška chuti čaje. Konec se většinou počítá ve chvíli, kdy naopak odejde poslední host. Příprava samotného čaje je velmi zajímavou podívanou, která k rituálu neodmyslitelně patří.

Čajový rituál je velmi starý a v Japonsku se pěstuje již po staletí. Úplné počátky se datují do dvanáctého století, kdy by la do Japonska přivezena první semena čajovníku. Ta se tam dostala prostřednictvím buddhistického mnicha Myoana Eisaia, který semena přivezl z Číny, kde si čaj toliko oblíbil, že ho chtěl přivést i do své země a seznámit místní obyvatele s tímto výborným nápojem. Spolu se semeny byl přivezen i čajový obřad.

Čajový obřad se během století vyvíjel. Konečnou podobu dostal až v patnáctém století. Od té doby se rituál téměř nezměnil a praktikuje se v této podobě. Přesná pravidla byla stanovena mistrem Muratem Jukem.

V současné době můžete vyzkoušet dvě různé podoby čajového rituálu. Jedna z nich se jmenuje chakai a druhá chaji. Chakai je rituál, který je možné praktikovat běžně, během dne a podává se k němu spíš lehčí jídlo. Chaji je již náročnější podoba, zvláště co se času týče. Tento rituál trvá i čtyři hodiny a podávají se k němu až čtyři chody jídla. Mezi jednotlivými pokrmy se podává matcha, a to buď v podobě koncha, což je hustá podoba čaje, který je vyšlehaný. Čaj pijí všichni z jedné misky. Nebo usucha, což je naopak řídká podoba matchy. Zde má již každý svou misku.

Stanovené nádobí pro rituál je samozřejmostí. Proto si ho nezapomeňte pořídit. Je nutné mít odměrku na matchu, neboli chasak, dále metličku na šlehání chasen a abyste měli čaj z čeho pít tak čajovou misku chawan.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.