O Yerba maté

Yerba mate je čaj, jehož zemí původu je Jižní Amerika. Čaj se ale postupem času rozšířil do celého světa a dnes patří mezi oblíbené nápoje. Nyní si můžete vychutnat pravý čaj yerba mate i v našich čajovnách, ale stálo to dost úsilí. Pravý čaj yerba mate, společně s tradičním prostředím, si samozřejmě můžete vychutnat jen v její domovině, ale i u nás v čajovnách si můžete vychutnat skvělý čaj.

Vraťme se o spoustu let dozadu, kdy yerba mate vznikl. S historií tohoto nápoje jsou spojeni jak indiánští Bohové, tak ptáci, ale například i řád jezuitů. Historie nápoje je dlouhá více než pět set let, a proto není divu, že během jeho doby působení se vystřídalo spoustu zajímavých věcí. Yerba mate je velmi zvláštní nápoj, jehož přesný popis se několikrát během své doby existence vytratil. Následně byl znovu objeven. Tak to šlo několikrát.

Úplně poprvé se čaj objevil u původních obyvatel Ameriky, u indiánů kmene Guardi. Ti měli svůj domov v oblasti dnešní Paraguay. Kmen, který často kočoval, znal skvělé účinky, které yerba mate má, a chtěl je co nejvíce využít. Vydal se proto do džungle, aby vyhledal rostlinu, ze které nápoj pochází. Čaj měl blahodárné účinky na lidský organismus, dal se využít místo potravy, čehož se dalo využít během doby hladu. Nápoj byl považován za dar od místních Bohů, které uctívali. Právě proto je někdy yerba mate nazýván jako nápoj bohů. Velmi si ho považovali a během různých rituálů pili právě tento nápoj.

Již v dávné době se vědělo, že yerba mate má blahodárné účinky na lidský organismus. Zajišťuje detoxikaci organismu, případně se dá použít jako lék proti různým nemocem. V dobách, kdy neexistovaly lékárny se, jako léčiva využívaly různé bylinky a čaje. Kromě těchto zdravotních účinků bylo yerba mate využíváno jako platidlo. Jednalo se o výměnný obchod. Bylo to v době, kdy jako platidla se neužívali mince nebo bankovky, ale surovin, případně výrobky. A právě tak se čaj dostal do Evropy, kde se ihned ujal a zachutnal lidem.

Postupně se dostáváme do období, kdy yerba mate byl spojen s jezuitským řádem v Paraguay. Jezuitský řád se zde objevuje asi v sedmnáctém století. Právě jezuité objevili způsob přípravy, ale i postup zrání. Dokonale tento proces popsali, aby se zachoval pro další generace. Původní yerba mate se připravoval z divoce rostoucích rostlin. Až jezuité tomu dali jistý řád a založili první plantáže v provincii Misiones. Právě na tomto místě byste plantáže plné rostlin našli dodnes. Tradice přetrvává již několik století. Postupem času byly objevovány blahodárné účinky na lidský organismus. Jezuité se snažili odhalit účinky prostřednictvím různých experimentů, které se prováděly na prácích, které jezuité chovali. Již tehdy byly jištěny postupy správného pití yerba mate, aby mel ten správný účinek na lidský organismus. Pokud se alespoň trošku zajímáte o historii, jistě víte, jak to s jezuity dopadlo. Z oblasti byli vyhnáni a oblast začala chátrat. O plantáže se najednou neměl kdo starat, a tak podlehly zkáze.

Jak vybrat kvalitné yerba maté?

Pomalu ale jistě se dostáváme do novodobějších dějin, přesněji do devatenáctého století, kdy se francouzský badatel a botanik vydal do Jižní Ameriky za účel najít rostlinu yerba mate. Cíl výpravy byl naplněn a on objevil rostlinku, která byla po nějakou dobu skryta někde v srdci Jižní Ameriky. Bohužel nešťastnou náhodou nebo souhrou osudu, či cizím přičiněním se badatel v džungli ztratil a již nikdy nevrátil. Tajemství bylo opět ztraceno.

V docela nedávné době, ve dvacátém století se objevují informace o tom, jak správně yerba mate připravit. Hned vzápětí vznikla továrna na zpracování čaje, která funguje dodnes.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.