Podle čeho a jak vybrat kvalitní yerba maté

Milovníci čaje jistě neznají jen klasiky, které jsou u nás běžně dostupné. Yerba mate patří mezi nápoje pocházející z Jižní Ameriky. Domorodí obyvatelé této oblasti si čaj doslova zamilovali a již po dlouhá léta se zde hojně pije. Nápoj Bohů, jak se také yerba maté nazývá, je původně z oblasti států Parauay, Uruguay a Argentiny. Odtud se postupně rozšířil do celého světa, kde si získal velkou oblibu. Dokonce i v našem prostředí si čaj našel své příznivce. Nápoj má velmi výborné účinky jak po tělesné tak i duševní stránce.

Za tím pravým yerba mate se samozřejmě musíte vydat do Jižní Ameriky. Je nám jasné, že do této oblasti většinou nejezdíme každý den. Proto je možné si čaj vychutnat v místních čajovnách, případně si pořídit sáček čaje domů a připravit ho v domácích podmínkách. Jak ale správně vybrat ten nejkvalitnější sáček nebo krabičku čaje?

Řekneme to velmi jednoduše. Kvalitní a nekvalitní čaj yerba mate neexistuje. Yerba mate má pouze různé druhy podle způsobu mletí nebo místa původu. Můžeme to přirovnat k vínu. U vína také není dobré a špatné víno, prostě každému sedí jiný druh, ale všechny jsou prakticky dobré. Ano do této myšlenky samozřejmě nepočítáme krabicové víno, které s vínem má pramálo společného.

Při nákupu si jen dejte pozor, abyste kupovali skutečně čaj yerba maté a ne nějakou náhražku, kterou se obchodníci snaží prodat jako originál. Běžným zvykem ve světě je, že se kvalitní čaj prodává v sypané podobě. V našich podmínkách je většina lidí zvyklá, že si čaj kupují ve varných sáčcích. Mnozí zákazníci proto požadují nákup yerba mate také v těchto sáčcích. Což ne vždy je dobré řešení. Spolu s yerba matetotiž může v sáčku být obsaženo i něco, co by tam rozhodně nemělo být. Tím by mohl být čaj znehodnocen. U tradičního sypaného čaje si můžete sami zkontrolovat, co obsahuje. Ve varných sáčcích může být dobrý čaj, ale téměř stoprocentně se nejedná o pravý yerba mate.

Supermarkety nebo obchody se zdravou výživou jsou plné nejrůznějších druhů. Zákazník může být tak zmaten, že neví, který by si měl vybrat.

Yerba mate má různé druhy, podle nichž si můžete vybrat. Jedná se o dělení podle místa, odkud lístky cesmíny pochází, či podle způsobu sušení a mletí. Při výběru se také zaměřte na to, zda si kupujete čistý čaj yerba mate, nebo zda jsou tam obsažen ještě další přísady. Samozřejmě nejkvalitnější jsou čisté přírodní čaje bez dalších přísad.

Suave nebo despalda. To si můžete přečíst na jednotlivých sáčcích čaje yerba mate. Je to rozlišení podle způsobu mletí.

Pod názvem suave se skrývá hrubé mletí, kdy se ve směsi objevují i stonky cesmíny. Mnozí lidé by si mohli myslet, že čaj, který obsahuje tyto stonky a jiné zbytky bude mít spíše hrubší chuť. Omyl. Opak je pravdou. Stonky dodávají nápoji mnohem jemnější chuť, než kdyby tam obsaženy nebyly. Louhování tohoto druhu je delší. Proto pokud nenecháte čaj příliš dlouho louhovat, dočkáte se jemnější chuti. Budete-li pít čaj okamžitě, jemnost Vás ohromí.

Druhým typem je despalda, což je druh jemnějšího mletí. Chuť je oproti suave silnější, stejně tak i aroma. S tímto výraznějším druhem jistě začněte až tehdy, když budete yerba mate dobře znát. Nedoporučuje se s ním začít, protože ho každý nemusí zrovna milovat. Chcete-li skutečnou kvalitu, jistě volte druh despalda.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.