Jak uchovávat a skladovat matcha?

Za výtečností a jedinečností pravého čaje matcha je nutné se vydat až do dalekého Japonska, kde se jedná nejen o místní tradiční nápoj, ale také o bohatství lidí, kteří si čaje velmi váží. Jeho chuť, ale i účinky jsou to, co na něm lidi obdivují a za co jsou ochotni utratit i vysokou finanční částku. Čaj matcha totiž patří mezi ty dražší nápoje. Je to dáno jak jeho jedinečností, ale také dobou pěstování a zpracování, která je velmi dlouhá. Ten pravý požitek si můžete vychutnat buď v čajovně, nebo si čaj připravit rovnou sami doma. Budete si ale muset připravit hned několik speciálních pomůcek, bez kterých není možné dosáhnout toho pravého. Nejen pěstování, ale i skladování matchy je velmi důležité, a proto si nyní můžete pár typů, jak správně na to, prozradit.

Zabijákem číslo jedna je sluneční svit. To platí jak u klasických čajů, tak i u matchy. Vždyť i poslední fáze pěstování probíhá tak, že se rostlinka překryje, aby na ni nemohly sluneční paprsky a tak si zachovala vše potřebné. Skladovali byste delší dobu čaj na slunečním svitu, můžete si být jistí, že za chvilku by čaj ztratil vše ze své výjimečnosti. Vytratí se jak chuť, tak i blahodárné účinky, kvůli kterým je čaj tak vyzdvihován.

Na druhou stranu tmavé a zároveň vlhké místo také není tím pravým, kde by se měla matcha skladovat. Opět se vytratí aroma i chuť nápoje.

Čaj není jako víno, u kterého platí, že čím starší, tím kvalitnější. Bohužel čaj svou chuť, intenzitu i blahodárné účinky časem ztrácí. Ne nadarmo se na čaj uvádí jeho datum spotřeby. Snažte se opravdu tuto dobu dodržet. Budete-li skladovat čaj dlouhá léta, jen proto, že je drahý nebo vzácný, nic Vám to nepomůže. Čaj po letech ztratí svou cenu. Patříte-li mezi vyznavače kvalitních čajů, nenechávejte takové poklady pokazit ve spíži.

Může se ovšem stát neštěstí v podobě toho, že čaj ztratí vše důležité i v době, kdy mu ještě nevypršel datum spotřeby. A kdo je na vině? Zabijáci jménem vzduch, světlo, teplo, vlhko a dokonce i pachy.

Matcha je na tom co do náchylnosti úplně stejně jako ostatní čaje. Matcha je velmi jemný, sytě zelný prášek plný těch nejlepších látek. Vlhkost může ublížit. Proto se ji vyvarujte, jak jen můžete. Matcha by ztratila spoustu ze svých zdraví prospěšných látek.

I přesto, že matcha je k dostání v práškovém stavu, obsahuje nějakou vodu. Jsou to sice jen tři procenta, ale i tak. Hrozí zde riziko korodování, čímž samozřejmě hodně ztrácí.

Matcha se nejčastěji a téměř výhradně pěstuje jen v Japonsku. Díky tomu, ale i kvůli svým účinkům patří mezi nejdražší čaje na světě. Je znakem skutečného luxusu. Je velká škoda, pokud tak výborný čaj byste nechali zničit. Pořídíte-li si domů matchu, nespoléhejte se jen na dosavadní znalosti, které ve většině případů bývají téměř nulové, co se skladování čaje týče a dobře si prostudujte všechny zásady. Je škoda, když už matchu vlastníte a pak pijete jen několikaprocentní odvar něčeho, čemu se ani čaj již nedá říkat jen proto, že jste nevěděli, jak ji skladovat. Špatně uskladněný nápoj poznáte ihned na jeho aroma a chuti. Je jasné, že pokud je nápoj slabší, nemá tolik prospěšných látek, kolik by měl za normálních podmínek mít.

Faktorů, které ovlivňují kvalitu čaje j opravdu hodně a všechny jsou stejně důležité a mají stejně závažné následky, což je prakticky úplné znehodnocení čaje. V neposlední řadě jsou velkými ničiteli čaje pachy. Existují mnohé potraviny, které jsou silně aromatické a právě od nich je možné, že čaj chytne nepříjemný zápach. Pachy se v kuchyni vyskytují poměrně často, najdete je v mrazáku, ledničce nebo ve spíži. Je jen na Vás, jak se s nimi vyrovnáte. Jistá prevence před pachy je důležitá.

A jak teda vlastně nejlépe skladovat čaj? Dobré je nechat jej v původním obalu, ve kterém jste ho koupili. Nedovolte, aby čaj byl otevřen. Zajistěte, aby ani malinké množství vzduchu neproniklo dovnitř. Další možností je skladování v dózách. Dobré jsou skleněné uzavíratelné dózy, do kterých neproudí vzduch. Opět myslete na umístění. Nádoba musí být dokonale čistá, ničím nenačichnutá a vyschlá. Nádobu neumisťujte v blízkosti tepelných zdrojů.

Jako jeden z mála čajů se dá matcha zamrazit. Opravdu ji můžete umístit do mrazničky. Ale pamatujte na jedno ze základních pravidel, že pokud ji již jednou rozmrazíte, již ji nesmíte podruhé zamrazovat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.